Kniha Bohatý táta, chudý táta od Kiyosakiho

Kniha Bohatý táta, chudý táta 

Čas od času se na knižním trhu objeví titul, který ohromí nečekaným úspěchem a ovlivní miliony čtenářů. Tím se většinou mohou pyšnit románové bestsellery, takže když se něco podobného přihodí vzdělávací příručce o ekonomii, zůstává rozum téměř stát.

Nedávno takovým způsobem ovládl žebříčky amerického internetového portálu Amazon titul z pera francouzského ekonoma Thomase Pikettyho, který se navrací k myšlenkám filosofa Karla Marxe. Kapitál ve XXI. století vzbudil doslova bouři v intelektuálních diskusních kruzích a rychle slavil extrémní úspěch. A nejiná reakce provázela před čtrnácti lety vydání knihy s názvem Bohatý táta, chudý táta, pod níž jsou podepsaní Robert Kiyosaki a Sharon Lechterová.

Třebaže měl Robert Kiyosaki v době vydání tohoto díla na svém kontě již několik podobně zaměřených titulů, teprve Bohatý táta, chudý táta ho proslavil po celém světě. Původně ji autor vydal vlastním nákladem již v roce 1997, ale v roce 2000 vyšla kniha i na komerční bázi a okamžitě se zařadila do žebříčku bestsellerů pravidelně zveřejňovaného v New York Times. Do dnešních dnů se prodalo na 26 milionů kopií a byla přeložena do desítek světových jazyků.

Dva otcové, dva názory

Co stojí za tak enormním úspěchem titulu, který by se mohl klidně ztratit v záplavě příruček s navlas stejnou tematikou? S největší pravděpodobností jsou to životní zkušenosti, ze kterých mohl Robert Kiyosaki čerpat, a které vytvářejí z knihy skutečnou studnici moudrosti a poznatků. Autor, americký investor, realitní magnát, podnikatel – a , jak jsme se přesvědčili, také veleúspěšný spisovatel – toho má za sebou opravdu hodně.

Jeho životní příběh se začal psát v roce 1947 na Havaji a stěžejními osobami, které v něm figurovala, byli dva různí otcové – odtud i název knihy. Ralph Kiyosaki (1919-1991) si vždycky dával záležet na tom, aby svým čtyřem dětem (Robert má ještě tři mladší sourozence, z nichž sestra Emi se stala tibetským buddhistickým mnichem a je také spoluautorkou Kiyosakiho knihy Bohatý bratr, bohatá sestra) poskytl vzdělání ze všech oblastí života. Především si zakládal na etických zásadách, důležitost tvrdé práce a vzdělání.

Robert sám vnímal vlastního otce jako chudého, ačkoliv měl poměrně vysoké postavení (pracoval na havajském odboru ministerstva školství). Za zdánlivou „chudobou“ v očích syna stál právě jeho zásadový přístup k životu a důraz na výše zmíněné hodnoty. Své děti vychovával jinak než „bohatý táta“, kterým byl otec Robertova kamaráda Mikea. Ten pro změnu upřednostňoval finanční vzdělávání. Sám v životě klasické vzdělání totiž postrádal (nedokončil ani základní školu) a přesto dokázal vybudovat obchodní impérium a výrazně zbohatnout.

Poznatky těchto dvou „tátů“ se v Robertově hlavě smísily a on o nich velmi uvažoval. Měl je na paměti při své pozoruhodné životní cestě a uvědomil si, že mu vždy pomáhaly a dojít tak daleko, kam došel (pro upřesnění: po několika počátečních neúspěších v podnikání to Kiyosaki dopracoval na milionáře, který mohl do důchodu odejít již ve 47 letech).

K čemu je vlastně vzdělání?

Robert Kiyosaki nepopírá, že je úspěšný. Domnívá se však, že podobný úspěch není náhoda a může přijít ke každému. V životě se řídí heslem „Nepracujte pro peníze, ale přinuťte peníze, aby pracovaly pro vás.“

Cílem knihy Bohatý táta, chudý táta tak bylo poukázat na rozdílné uvažování o penězích. Právě vhodné či nevhodné smýšlení o finančních záležitostech podle Kiyosakiho stojí za markantními rozdíly mezi chudými a bohatými, respektive vysokou a nízkou společenskou vrstvou. Důležitou roli v tom hraje právě vzdělání – autor se pokouší poukázat na stěžejní význam finanční gramotnosti a

prostřednictvím své knihy se snaží přiblížit široké veřejnosti některé základní myšlenky, kterými se v životě řídil.

Kniha není uchopena jako klasická vzdělávací příručka, dokonce má mnoho aspektů románu. Odvíjí se v ní totiž příběhy bohatého a chudého táty, inspirované zážitky z Robertova dětství. Jasně však můžeme číst poselství, které nám předkládá v podobě „mouder“ z úst těchto dvou mužů. Ta jsou shrnuta v šesti kapitolách podle tematické příbuznosti.

I vy můžete být bohatí

Základní myšlenkou je, že zbohatnout může skutečně každý. Jak víme, tak se ovšem ani zdaleka neděje. Autor nabízí vysvětlení: stojí za tím již zmiňovaný nedostatek vzdělání v oblasti investic a podnikání, na úkor přeceňovaného „klasického vzdělání“.

Kvůli tomu nejsou lidé schopni využít příležitostí, které jim život nabízí, a sklouzávají k chudobě. Kdyby podle Kiyosakiho dokázali aktivněji vyhledávat příležitosti a riskovat i za cenu možného neúspěchu, život by jim nabídl mnohem víc. Hlavním problémem je podle něj pasivita. Klasické vzdělání je v tomto ohledu k ničemu, jestliže studujeme jenom proto, abychom získali stálé místo.

Takové vzdělání nepotřebujeme pro zbohatnutí. Jestliže je nějaké vzdělání potřeba pro zbohatnutí, pak jedině to finanční. Se znalostí základních finančních a ekonomických zákonů můžeme dokázat velké věci a navíc získáme odvahu, která „průměrnému“ člověku zpravidla chybí. Kdo však získá finanční vzdělání, začne (nejen o penězích) uvažovat jinak, a tak se vytváří hlavní rozdíl mezi chudými a bohatými. Ne nadarmo má kniha podtitul „Co bohatá učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne“.

Myšlenky uvedené v knize si okamžitě získaly tisíce nadšených příznivců a dočkaly se veřejné podpory a chvály od mnoha světoznámých celebrit. Našly se však i některé názory, které Kiyosakiho dílo odmítaly jako nesmyslné, nebezpečné či dokonce hloupé. Těch byl nicméně pouhý zlomek a tak autor v rychlém sledu uvedl na trh další díla, rozvíjející původní poznatky z knihy Bohatý táta, chudý táta.

Světlo světa spatřily například tituly jako Bohatý táta, chudý táta pro mladé, Bohatý táta radí jak investovat, Bohaté dítě, chytré dítě, Bohatý bratr bohatá sestra a bezmála dvacítka dalších. U nás Kiyosakiho díla vydává nakladatelství Pragma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *