Robert Kiyosaki, životopis online podnikatele


Robert T. Kiyosaki – životopis

V roce 1957 se ve městě Hilo na Havaji narodil Robert Hiro Kiyosaki. Japonsky znějící příjmení nás nesmí zarazit, Robertův otec Ralph totiž pocházel z generace japonských přistěhovalců a pokračoval v rodinné tradici učitelského povolání.

Postava otce je v životním příběhu Roberta Kiyosakiho stěžejní, proto se o ní zmiňujeme hned na začátku a řeč na ní přijde také vzápětí. Ralph Kiyosaki si dával záležet na tom, aby svému synovi poskytl precizní vzdělání a sám se pokoušel předat mu všechno, co mohl. Zároveň kladl důraz na etický základ výchovy, důležitost tvrdé a poctivé práce a význam vzdělání v životě.

Jako vysoce postavenému pedagogovi (konkrétně pracoval jako vedoucí odboru školství pro stát Havaj) pro něj nebylo nijak těžké zásobit synka vědomostmi ze svého obou, jímž bylo finančnictví a investování. Tak položil základy pro Robertovu budoucí slavnou kariéru a hlavně pro jeho životní dílo, knihu Bohatý táta chudý táta, který ovlivnila stovky tisíc čtenářů. Ale nepředbíhejme.

Robert Kiyosaki bojoval i ve Vietnamu

V osmnácti letech ukončil Robert studium na střední škole a pro další studium zvolil námořní obchodní akademii v New Yorku. Zde se vyučil palubním důstojníkem a dosažené vzdělání přímo předurčovalo jeho další osud – narukoval a byl poslán do Vietnamu. Tou dobou nebyly ještě příliš vzdáleny časy, kdy se vzhledem k událostem 2. světové války japonští přistěhovalci netěšili ve Spojených státech nijak vysoké oblibě. Robert se však cítil být Američanem až do morku kostí a toto přesvědčení hodlal řádně demonstrovat. Během vietnamské války sloužil jako pilot vrtulníku a díky úspěšnému plnění rozkazů a spokojenosti nadřízených to dokonce dotáhl k zisku americké medaile za zásluhy Air Medal. Tu obdržel v roce 1972, krátkodobá účast v armádě ho však nepřesvědčila, aby u ní zůstal. Za nedodržení pokynu (letěl pod vlivem alkoholu) byl v roce 1974 propuštěn. Po návratu z Vietnamu začala jeho obchodní kariéra – našel si zaměstnání u japonské firmy Xerox a čtyři roky prodával kopírky (1974-1978).

Úspěch přinesl suchý zip

Takto si však Robert svou budoucnost nepředstavoval, proto začal přemýšlet, kam se jeho život bude ubírat nadále. Zde se poprvé projevil jeho podnikatelský duch, když v roce 1977 (ve svých dvaceti letech) založil společnost, která uvedla na trh první velcronylonovou peněženku (de facto založenou na principu suchého zipu) určenou především pro surfaře.

Suchý zip byl v té době teprve v plenkách, takže peněženka měla před sebou velkou budoucnost. Produkt se těšil nečekanému úspěchu (za krátkou dobu vydělal dokonce milion dolarů), firma nakonec přesto zkrachovala. Kiyosaki totiž vsadil na špatnou strategii, co se týče úspor a nákladů. Upřednostnil maximalizaci zisků před dlouhodobějším plánováním za současného vysokého omezení nákladů, a jak později sám přiznal, tato cesta nebyla ideální.

Robert se však nenechal odradit a opět se nadšeně vrhl do podnikání v podobném oboru, tentokrát zvolil licencovanou výrobu triček s logy heavy-metalových kapel. Dlouho se mu dařilo, konkurence na trhu byla nicméně nezanedbatelná a postupem času Robertovu firmu převálcovala a on byl nucen prodat licenci.

Stalo se tak v roce 1985, když mu bylo třicet osm let. O rok později se po krátkodobé známosti oženil s Kim Meyerovou. Pak však následovalo několik měsíců s výhledem do nejasné budoucnosti, během kterých se Robert pokoušel přijít na další perspektivní obor, kde by se mu mohlo dařit.

Úspěch přišel napotřetí

To už nebyly daleko doby, které ho proslavily. Robert Kiyosaki měl stále na paměti slova, která mu v dětství neustále opakoval otec. Opět sebral síly s myšlenkou, že už nikdy znovu nezkrachuje a začal čerpat též ze zkušeností, které získal absolvováním seminářů EST krátce po návratu z Vietnamu. EST je zkratkou pro „Erhardovy vzdělávací semináře“, jejichž cílem bylo naučit klienty novému způsobu myšlení.

Robert Kiyosaki se dušuje, že mu skutečně změnily život. Bezmála deset let po jejich absolvování se k nim vrátil a začal z nich čerpat novou inspiraci. Založil firmu Rich Dad Company Inc., která se začala věnovat vzdělávání a vzdělávacím produktům, především prodeji příruček a knih na téma „jak zbohatnout“. Pochopil, že vzdělávání v tomto oboru pro něj představuje perspektivní budoucnost a investoval do této oblasti mnoho času a peněz. S pomocí manželky Kim se zrodil mezinárodní vzdělávací institut Excellerated Learning Institute, v rámci podniku Money & You cestoval po světě a přednášel.

Přišel také se stolní hrou Cashflow, na níž se mu podařilo získat patent v USA, a která pomáhá lidem porozumět funkci peněz v životě. Do důchodu před padesátkou Robert Kiyosaki sice tvrdí, že jeho hlavním koníčkem a vášní jsou vzdělávací semináře, nezůstal však jen u nich a po prvních úspěších v oboru se rozhodl angažovat i jinde.

Jeho bohatství se rychle navyšovalo a mohl si dovolit koupit stříbrný důl v Jižní Americe, zlatý důl v Číně či několik ropných plošin. Ačkoli investuje také do zlatých a stříbrných mincí, hlavním oborem jeho investic se staly reality. Začínal s malými byty a postupně se do jeho vlastnictví dostalo množství nemovitostí včetně hotelů, golfových hřišť a velkých bytových komplexů.

Vzhledem k dosaženému bohatství odešel ve 47 letech do důchodu, který si užívá s manželkou Kim. Své životní zkušenosti a poznatky se pro všechny, kteří by se mu chtěli vyrovnat, rozhodl shrnout do knihy. Z jedné knihy však byla nakonec více než třicítka titulů, z nichž nejznámějším zůstává bestseller Bohatý táta chudý táta z roku 2000, kterého se po celém světě prodalo přes šestadvacet milionů výtisků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *